FENG SHUI: BARVY A PRVKY

Feng shui a barvy

Abychom pochopili, jak barvy ve feng shui působí, musíme nejprve pochopit, co to Feng shui je.

Feng shui je stará čínská filozofie o prostorové orientaci a uspořádání, o tom jak může mít fyzické prostředí kolem nás dopad na naše tělo, mysl i ducha.

Co ji Jin a Jang? Tato slova také pocházejí z Číny a odkazují na zdánlivě protichůdné síly, nebe i země, které jsou vzájemně propojeny a vzájemně závislé na okolním světě. Jsou to komplementární protiklady většího celku.

Určité barvy jsou Jin a jiné jsou Jang. Pomocí barev tak můžeme dosáhnout dokonalé harmonie a rovnováhy kolem nás.

Vezměme si například jak na nás působí jasně zelené a kvetoucí rostliny v jinak suchém a vyprahlém prostředí-ovlivňují jej a dodávají lepší náladu a radost.

Uvědomte si pocit, který jste zažili, když jste se dívali na louku plnou rozkvetlých květů, nebo na prostě bílé Lilie skryté mezi listím v lese.

Nyní si představte svět bez barev.

Barva má sílu měnit náladu a Feng shui využívá hlavně to, že barvy mohou  a mají tu moc změnit naše myšlenky a tím i náš život.  Energie, která se od barev odráží, pomáhá tvořit rovnováhu a harmonii v našich životech.

Barvy jsou důležité pro náš každodenní život. Posilují naše pracovní prostředí, pomáhají nám relaxovat, klidně spát, nebo naopak získávat energii.  Barvy zkrátka mohou udržovat rovnováhu v našich životech tím, že přesouvají energii v prostoru kde se nacházíte.

Dále jsou příklady jinových a jangových barev a nálad které tvoří

Tím, že poznáte významy barev, můžete si v místnosti, nebo domě vytvořit prostor pro relaxaci, nebo naopak prostor pro zvýšení pracovního tempa a kreativity.

Jinové barvy ve Feng shui reprezentují uzdravení a relaxaci

Modrá vytváří příjemnou atmosféru. Stejně jako nebe nebo moře má uklidňující účinek, který pomáhá uklidnit mysl a uzdravit tělo. Je to barva míru a důvěry. Námořnická modř se týká moudrosti a ostatní modré představují dobrodružství, které je třeba zkoumat.  Modrá také představuje vodu, takže se vyhněte tomu ji dávat na strop, to symbolizuje „utopení“.

 

Černá je nejvíce jinová barva plná propracovanosti a tajemství. Je to barva noci a hlubokých vod. Dodává hloubku a sílu vašemu obývanému prostoru a udržuje tak energii ochrany a výkonu. Také je to barva vodního prvku, jako modrá, takže nikdy nemalujte strop černou barvou! Černá je ideální pro ložnice, kde převažuje jin, ale nepřežeňte to, mnoho jinové energie je také škodlivé, takže jak se říká – všeho s mírou.

Zelená je barva naděje, znovuzrození, růstu a zdraví. Je to prvek dřeva, s používáme ho k dokazování na přírodu. Tato uklidňující barva přináší vibrace uzdravení a rovnováhy těla. Zelená je nejlepší barva pro vydělávání, tak využijte některý z jejích odstínů v kanceláři, či obchodě.

Fialová je barvou duchovního uvědomění, je to barva fyzického i duševního uzdravení a protože je to barva velice silná, musíme ji využívat střídmě, nebo lépe v jejích světlejších odstínech jako je barva lila. Ideální barva pro meditační místnosti a nemocniční pokoje.

Jangové barvy ve Feng shui představují nadšení a pozitivní energii

Žlutá představuje teplo, přátelství a štěstí. Jako slunce dává teplo a život, tak je žlutá dobrá pro naše životní prostředí. Tato povznášející a veselá barva se hodí pro  obývák, nebo dětský pokoj.

Oranžová se užívá k posílení soustředění a tvůrčích vlastností. Používá se k tomu najít smysl života a jeho organizaci. Ideální pro studenty a kancelář.

Červená ztělesňuje pravdu a ctnost. Je to pozitivní a vášnivá barva reprezentující živost, radost a štěstí. Tuto barvu ale používejte opatrně, protože při jejím nadbytku může přinést neklid. Dobrá barva do kuchyně, ale ne  do obýváku.

Bílá je barva čistoty, znamená důvěru, vyrovnanost a důvěryhodnost.Je to nejvíce jangová barva, protože je tvořena všemi sedmi základními barvami.Bílá je ve feng shui bezpečná a tak může být používána velice hojně.

Správné pochopení užívání barev vede k uzavření kruhu, k vytvoření harmonie a rovnováhy v životě, přinese zdraví, bohatství a štěstí.

 

Krom toho, barvy můžeme přiřadit také k pěti prvkům.

Element Země: barva béžová, krémová, světle hnědá a okrová

Kovový prvek: barva bílá, zlatá, stříbrná, šedá, kovová

Vodní prvek: modrá, námořní modř a černá

Prvek Dřeva: zelená hnědá

Element Ohně: červená, oranžová, a všechny jejich možné odstíny

 

 

Výstřižek-BARVYBarvy podle Pa Kua

 

Podle Pa kua je každý sektor přiřazen světové straně a určuje jiný druh štěstí ve vašem životě. Sever-kariéra, Jih-sláva, Východ –zdraví, Západ- děti …..

Použití barvy  v sektoru, ke kterému náleží podle prvku, jak je psáno výše, posiluje podporu štěstí podle druhu sektoru.

 

 

Například Sever-kariéra, prvek voda, barvy modrá a černá jsou velice vhodné pro tento sektor. A protože Kov podporuje vodu, ke kovovému prvku ve feng shui je přiřazena barva bílá, zlatá, stříbrná a šedá, jsou do tohoto sektoru vhodné i tyto barvy. Pomohou aktivovat štěstí v oblasti vaší kariéry. A naopak, nevhodná barva je tu barva přiřazena k prvku Dřeva, tedy zelená a hnědá.

Tabulka barev, prvků a sektorů

Výstřižek2

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*