Jak na symboly na kartách…

3509-1304288011Vy, kdo se zabýváte tarotem jste jistě už někdy přemýšleli o tom, jak můžeme vykládat symboliku na tarotových kartách. Tarot je jich plný, ale někdy je těžké je rozluštit, takže jak na to?¨

Určitě jste se ptali, cože to znamená, když je na kartách hora, hrad, dítě, žlutá barva, anděl…prostě jakýkoliv symbol, který vás oslovil a „bouchnul do očí“.

Věřím tomu, že ano!!

Další symboly, krom těch obyčejných, pozemských, jsou sou symboly náboženské, kanalistické, křesťanské, židovské, pohanské, symboly Zlatého úsvitu a astrologie. A k tomu všemu, aby toho nebylo málo, můžeme přidat i symboliku numerologickou.

Pokud budu hovořit o symbolech na kartách, mám na mysli základní, Rider Waite Tarot, který doporučuji všem, kdo s tarotem začínají. Později, když už znáte významy automaticky, můžete si vybrat tarotovou sadu podle svého gusta.

Rozluštit symboly na kartách by pro nás nemělo být těžké a stresující, naopak, mělo by to být příjemné a zábavné, tak pojďme na to.

Kolektivní  moudrost oproti osobní moudrosti

První věc, kterou bychom si měli uvědomit, je ta, že existuje rozdíl mezi kolektivní ch znalostech o symbolech a našem osobním napojení na symboliku.

Kolektivní znalosti symbolů procházejí  již věky jako tradiční symboly víry.

Osobní moudrost nás spojuje především s naší intuicí, tedy tím, jak symboly působí na nás samotné.

Vezměme si například symbol KRUH. Běžný význam pro symboliku kruhu je věčný koloběh života, koloběh cyklů.

Pro nás samé ale může mít kruh význam zcela jiný, například opakování, nebo točení se v kruhu s tím, že nemůžeme nalézt novou cestu. Zkrátka právě pro vás může mít kruh jiný význam, než ten, který je znám kolektivně. Ale to je v pořádku.

Někdo si může myslet, že se musí naučit tradiční významy symbolů, ale zde bych poznamenala, že je třeba vždy dát na svou intuici a na to, jak symbol právě teď k vám promlouvá. Pokud by to znamenalo, že vás napadne zrovna teď jeho tradiční význam, je to dobré, dobré je však  to, když vás napadne vaše vlastní symbolika spojená s kruhem.  Je dobré zde nalézt jakousi rovnováhu a „nedbat“ jen na to, co je dáno, ale zohlednit i danou situaci a náš instinkt.

Níže je pár tipů jak se se symboly vypořádat:

1.ZAČNĚTE PRACOVAT S TÍM, CO ZNÁTE

Pokud již tarot vykládáte, začněte s tím, co je vám o symbolech obecně známé. Například se zajímáte o křesťanství, pak tedy přemýšlejte o tom, co  víte o křesťanských symbolech. Kde a na jakých kartách je najdete? Zkuste to, určitě jich najdete spoustu. Co pro vás tyto symboly znamenají a co znamenají z hlediska křesťanství? Nebojte se toho, nebudete si muset udělat vysokou školu k tomu, abyste symbolům porozuměli.

2.NAJDĚTE NA KARTÁCH SPOLEČNÉ SYMBOLY A URČETE JEJICH VÝZNAM

Pokud se na své karty pozorně podíváte, určitě najdete spoustu společných symbolů. Například mraky, anděly, hory, hrady, zámky, koně, slunce…..

Zjistěte si nejprve jejich tradiční význam. Možná se ptáte kde? V každé dobré knize s popisem karet je popsána i základní tradiční symbolika, nebo taky dobře hledá strjda Google, takže to zkuste třeba u něj.

Takže co například znamená v tradičním pojetí symbol hradu?

  1. NAJDĚTE VAŠE OSOBNÍ SPOJENÍ SE SYMBOLY

A zde nastává opravdu ta pravá zábava 🙂 Napojte se na svou intuici, připusťte, že ji máte a že jste ochotni ji naslouchat a slyšet. Vaše podvědomí ví spoustu věcí, tak si věřte.

Zůstaneme u hradu jako příkladu. Tradiční význam hradu je místo, kde se cítítme bezpečně, kde se můžeme skrýt před nepříjemnostmi vekovního života, protože zdi kolem hradu jsou silné a vysoké. Jsme v bezpečí. Ale když to vezmete ze svého osobního hlediska, možná vás ťukně myšlenka, že vy přeci netoužíte po bezpečí za každou cenu, že máte rádi svobodu a volnost. A je to to, co vám hrad nabízí? Jistotu, ale i omezení? Takže ve skutečnosti to pro vás může být i negativní význam. Jak se tedy váš pohled na tento symbol liší od toho daného kolektivním vědomím a tradicí?

  1. POROVNEJTE SI KARTY SE STEJNÝMI SYMBOLY

Výsledek obrázku pro hradBudeme se pro názornost držet těch hradů. Vyndejte si všechny karty, na kterých je hrad a porovnejte své odpovědi na tyto otázky u každé karty s tímto symbolem:

  • Jak se mění význam hradu na jednotlivých kartách?
  • Stojíte uvnitř hradu, nebo jste od něj ještě dost daleko?
  • Máte pocit, že vás v hradu přijali, nebo naopak?
  • Cítíte se zde v bezpečí, nebo naopak?
  • Co se děje kolem hradu, je tam příjemné prostředí, nebo pustina, je na plání, nebo stojí vysoko v horách? Například na čtyřce holí se kolem hradu slaví, na kartě Věže se hrad boří.
  • Jsou hrady které vidíte opravdu tak pevné, jak by měly být?

Když si toto cvičení zkusíte, brzy začnete vidět, že symboly, ač stejné, mohou mít zcela rozdílné významy v kontextu se samotnou kartou.

5.VZDĚLÁVEJTE SE, ČTĚTE

Pokud již máte jasno, co  pro vás který symbo znamená, je dobré myslet i na jejich tradiční významy. Tedy je dobré přiznat si, že nevím nic o Kabale, jejíchž symbolů je tarot plný, tak si najdu knihu, nebo článek o spojení Tarotu a Kabaly. Nebo věřím, že je spousta knih o symbolech obecně, takže si určitě budete mít šanci vybrat podle svého gusta a nátury.

  1. VYTVOŘTE SI VLASTNÍ KNIHOVNU SYMBOLŮ

Pište, pište, pište. Pište si vše, co pro vás symboly znamenají, pište si významy, které jste sami objevili a které vás napadly. Krásné na tom bude to, že nebudete muset spoléhat na to, co o kterém symbolu kdo řekl, budete mít svůj přehled, který pro vás může být o to cennější, protože je založen na vaší intuici a vaší zkušenosti.

 

Pokud se chcete začít věnovat tarotu, doporučuji vám tento kurz :TAROTOVÉ ZÁKLADY:JAK VYKLÁDAT TAROT S JISTOTOU ZA 31 DNÍ

 

 

 

 

Napsat komentář