PARTNERSKÝ VÝKLAD

5.Svoboda

Být svobodný znamená poznat,

že mě neřídí nic z vnějšku.

Vcelku dost často trpíme představou, že nemáme svoboudnou vůli. Ve skutečnosti jsme však všichni svoboní a přesto tomu nechceme věřit.

V důsledku toho se cítítme uvěznění ve vztahu, v rodině, v práci a své partnery, děti, či rodinu vnímáme jako omezení své svobody. Kdo z nás si nikdy neřekl, kdyby nebyly děti tak malé…mohl bych…, kdybych tu práci tolik nepotřeboval, mohl bych dělat to, co mě baví…, kdyby mě můj partner tolik neomezoval mohl bych….

Pokud to tak je, a já věřím, že ano, nastal vhodný čas k tomu, pouvažovat o tom, nakolik je tento názor, že si neřídíte sami svůj život, pravdivý.

Uvědomte si, jak svobodně jste se v životě dříve rozhodovali, a jak se rozhodujete teď.

To, že si připustíte, že jste svobodní vás sice neosvobodí od důsledků, ale osvobodí vás to od pocitu bezmoci, což vám umožní převzít zodpovědnost vyzrálého jedince.

Ve vašem „vězení“ je tolik  beztpečí a známého pohodlí, že se divoce přeme a bráníme svou potřebu zde zůstat.

Je to jako s ptákem, který je dlouho zavřen v kleci-když mu ji otevřete neuletí, rozhodne se zůstat uvnitř.

Skutečnou cenou za svobodu je to, že se vzdáte výhod, které vám vaše vězení nabízí.

Co se týče vztahů, buď budete stále obviňovat svého partnera z uvěznění, nebo si počkáte na dalšího, který vás vysvobodí, ale pokud nepochopíte, že svým věznitelem jste vy, necháte se omezovat i od svého osvoboditele.

Seberte tedy odvahu. Jakmile uvěříte, že klíč držíte vy sami, začne do vašeho života pronikat pocit svobody.

4.PŘÁTELSTVÍ

Láska je slepá, ale přátelství zavírá oči

V každém vztahu je nutná schopnost přizpůsobit se určitým rolím. Když je pochopíte, může se rozvinout zdravý a plynulý vztah. Nejvýznamější ze všech rolí je přátelství, avšak jeho význam často přehlížíme.

Přátelství je rozhodujícím faktorem a základním kamenem každého vztahu. Bez něj není místo pro odpočinek ani žádný pevný základ, na němž se dá vztah postavit a setkávat se s partnery jako rovný s rovným.

Zamyslete se nad tím, zda nejste ve vztahu, který s obyčejným přátelstvím vůbec nepočítá. Zeptejte se sami sebe, jakou roli hrajete: milenec, rodič, dítě, sourozenec?

Jak byste jednali v situacích, kdy by šlo o přátelství a ne o intimní vztah?

Ať již jste v jakékoliv roli, zahoďtze ji, snažte se být svému partnerovi na chvíli přítelem a sledujte, jak rovnost vztahu změní jeho dynamiku.

3. VÝŽIVA

Výživa je vše, co přijímáme, abychom sílili a rostli.

To, jak dobře se vyživujeme, se odráží v tom,

jak se sami cítíme.

Všichni potřebujeme a milujeme pocit, když se o nás někdo stará. Nicméně, prvotním zdrojem péče, musíme být my sami. 

To je hlavní úkol, který musíme řešit, chceme-li mít z hlediska stability dobré vztahy k ostatním lidem, ale i sami k sobě.

Nejsme-li schopni se sami sobě postarat o výživu, brzy se nám stane, že začneme být zívislí na našich partnerech a to vyvolává nestabilitu a neklid. Nebo si i můžeme začít vybírat partnery, kteří nás sice uživí, ale nejsou schopni nás milovat. Tím si podvědomě potvrzujem náš pocit, že nemůžeme být milováni.

Pro dobrý a spokojený vztah je tedy potřeba uvědomit si, co je pro nás vhodné a co ne.

Poznejte nejprve své potřeby, pečujte o sebe jako byste byli tím nejvzácnějším člověkem na zemi. Pak dokážete podporovat ostatní, aniž by to bylo vaším skrytým plánem.

Pokud partnerovi ukážete, že se o sebe chcete postarat, bude se starat i on o vás.

2.ZRANITELNOST

Tam, kde se zranitelnost projevuje otevřeně a nevyžaduje odezvu, 

je sebelítost uzavřená a doufá v záchranu.

Někdy se můžete podivovat nad tím, jak je možné, že se k vám váš partner chová tak bezcitně, když máte těžkou chvilku a cítíte se špatně.

Není to však způsob, jímž se projevujete jako manipulativní člověk?

Netrucujete náhodou  jako dítě které chce, aby mu ostatní zlepšili náladu?

Nepokoušíte se někdy obvinit ze své špatné nálady vašeho partnera?

Přestaňte ze sebe dělat oběť a znovu seberte svou sílu. Uvědonte si, že na jedné straně sice stojí potřeby zraněného dítěte ve vašem nitru, ale nastal čas nahlédnout do vaší vlastní dospělé stránky, abyste se postarali o lásku a uznání, které tak zoufale potřebujete.

Zkuste tedy tento týden ze svých smutků neobviňovat vašeho partnera, ale raději si s ním o všem, co vás dělá nešťastným promluvte 🙂

1. KOMUNIKACE

Komunikace je podstatou vztahu.

Neboť sdílení nás samých je to,

co nás ve skutečnosti spojuje.

Jeden z hlavních problémů ve vztahové oblasti je právě komunikace. Pokud partnerovi něco zatajujete, nebo odepíráte, pokud s ním věci a své myšlenky a obavy nesdílíte, pok jste si vytvořili masku, která mezi vámi staví zeď.

Zkuste spolu více a stále komunikovat. Říkejte cokoliv, i to co nechcete a říkejte i proč jste to nechtěli říci. Pak také řekněte, co při tom cítíte.

Vezdravém a fungujícím vztahu je blízkost dvou lidí založena právě na komunikaci. Vždyť potřebujeme navzájem vědět, co se v tom druhém děje, co ho bolí, co ho tráp-je to jediný způsob, jak se vyhnout doměnkám a podezírání.

Dávejte si také pozor na skryté myšlenky a pocity. Stejně nedobré je i očekávat, že váš partner telepaticky pozná, co se děje- Věřte, NEPOZNÁ, a proto musíte mluvit.

Zkuste tento týden více a upřímně komunikovat a pak dejte vědět, zda se něco opravdu zlepšilo.

Napsat komentář